Ako vybrať rybársky bivak a prístrešok?

Majte pri rybárčení vždy istotu strechy nad hlavou.

Majte pri rybárčení vždy istotu strechy nad hlavou.

Doba čítania 7 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Druhy

Rýchlostany

Vďaka špeciálnej napruženej konštrukcii sa tieto stany rozložia prakticky ihneď po vybratí z obalu a následne ich už stačí len upevniť.

Dáždniková konštrukcia

Jednoduchý typ bivakov zodpovedá tvarom dáždniku, ale je prispôsobený položeniu na zem, teda vytvorí čiastočné prístrešie. Niektoré modely disponujú tiež rozložiteľnými bočnicami pre lepšiu ochranu. Sú skôr vhodné pre základnú ochranu pred dažďom než k nocovaniu, s výnimkou špeciálnych modelov, ktoré je možné pretvoriť v prípade potreby na jednoduchý stan.

Garážová konštrukcia

Robustnejší typ bivakov, ktorý tvarom pripomína klasické stany, avšak ich čelné strany je možné čiastočne odňať tak, aby ich bolo možné používať aj cez deň pri rybárčení.

Ďalšie delenie

Bivaky možno ďalej rozdeliť podľa množstva plášťov. Jednoplášťové modely sú vhodné ako ochrana pri nepriaznivom počasí počas leta. Dvojplášťové konštrukcie sú schopné zadržiavať vodu na vonkajšom plášti a vnútorný priestor udržať suchý.

U bivakov s podlahou sa rozlišuje, či je podlaha odnímateľná, alebo nie. Ak áno, takýto prístrešok spĺňa zákon o bivakovaní pri vodných plochách, keďže formálne nejde o stan. 

deštník

Na čo sa zamerať

Použitie a požiadavky

Výber vhodného bivaku závisí predovšetkým na jeho plánovanom využití. Zamyslite sa tiež nad tým, kde budete bivak využívať a aké bývajú  na danom mieste poveternostné podmienky. S tým súvisí aj obdobie - budete s bivakom jazdiť rybárčiť len za pekného počasia, alebo sa k vode vydáte, aj keď sa ochladí? Do menej hostinných podmienok je potrebné siahnuť po silnejších modeloch s dvoma plášťami, zatiaľ čo v prípade rekreačného využitia postačia jednoduché prístrešky.

Ďalším aspektom je, či bude bivak využívaný len ako ochrana pri nepriazni počasia alebo aj k prespávaniu. Ak platí druhá možnosť, odpovedzte si tiež na otázku, koľko v ňom bude nocovať osôb, a podľa toho voľte optimálnu kapacitu. Dôležité je tiež ako často ho budete využívať - čím častejšie, tým viac by ste sa mali zamerať na jednoduchosť jeho rozloženia a zloženia.

Parametre

K najdôležitejším parametrom sa radí hmotnosť a rozmery, pričom je potreba o nich uvažovať v zloženom i rozloženom stave. Prvý menovaný je dôležitý vzhľadom na polohu vašich rybárskych lokácií a jednoduchosť prístupu k nim – ak sa tam dá prísť autom alebo dôjsť po pohodlnej ceste, nemusíte sa týmito aspektmi príliš zaoberať. Ak ale podnikáte náročnejšie výpravy, potom môžu byť rozhodujúce aj decimetre alebo stovky gramov. Rozmery po rozložení sú dôležité predovšetkým vo vzťahu ku kapacite.

Najľahšie jednoduché bivaky môžu vážiť okolo 2 - 3 kilogramov, robustnejšie kusy sú vhodné aj do náročných podmienok. Tu sa hmotnosť pohybuje okolo 6 - 12 kilogramov a najväčšie bivaky vhodné pre nocovanie viacerých osôb dosahujú až 20 kg. Aj v prípade hmotnosti platí, že čím menej budete bivak prenášať vlastnou silou, o to menej je to dôležitý parameter.

Obsah balenia a príslušenstvo

V balení bivakov nájdete ako časti potrebné k ich stavbe, tak aj rôzne typy príslušenstva. Základom sú tyče, ktoré držia konštrukciu - u lacnejších bivakov ide väčšinou o menej odolné laminátové, lepšie modely však ponúknu trvanlivejší dural. Ďalej v balení môžete nájsť upevňovacie kolíky, ktoré by mali byť z kovu a čo najpevnejšie s ohľadom na odolnosť pri zatĺkaní. Niektorí výrobcovia vám ich poskytnú len v počte nutnom k ​​stavbe, iní pridajú aj rezervné.

Pokročilejšie bivaky môžu obsahovať konštrukčné prvky, ako sú moskytiéry alebo vetracie časti, ktoré sú podľa potreby odnímateľné. S bivakom ich preto nemusíte nosiť vždy, čím v prípade potreby ušetríte hmotnosť. To isté platí aj pre náhradný plášť nachádzajúci sa v balení niektorých drahších bivakov, ktorý príde vhod v prípade poškodenia toho pôvodného. Niektorí výrobcovia môžu tiež ponúkať náhradný plášť zvlášť alebo aspoň jednoduché opravné sady na ošetrenie drobných pretrhnutí a iných nešvárov.

Materiál a kvalita spracovania

K výrobe bivakov sa využívajú rôzne materiály. Jednoduchšie prístrešky využívajú textilné látky, ktoré väčšinou neponúknu príliš veľkú odolnosť proti vode ani pretrhnutiu. Dáždnikové modely sú najčastejšie vyrobené z trvanlivejšieho nylonu, u stanov sa tiež využívajú pevné a vodoodolné plastové hmoty.

Výrobcovia prispôsobujú účelu rybárčenia aj farebné vyhotovenia, ktoré sa tak vo väčšine prípadov pohybujú v rozmedzí zelenej a hnedej, prípadne využívajú maskáčový vzor. Účelom samozrejme je, aby bivak v prírode čo najlepšie zapadol.

Okrem materiálu je zásadná aj samotná kvalita prevedenia. Kľúčom je kvalitné prevedenie švov, ktoré sú zároveň podlepené tak, aby na nich nebol vyvíjaný príliš veľký tlak a zároveň neprepúšťali vodu. Kvalitné konštrukčné tyče alebo rám spolu s dobre umiestnenými otvormi na kolíky sú rozhodujúce pre dobrú stabilitu, ktorá je potrebná hlavne pri veternom počasí. S podnebím súvisí tiež hodnota vodného stĺpca vyjadrujúca mieru premokavosti bivaku, ktorá sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 5 - 15 000 mm. Ak očakávate vystavenie bivaku intenzívnejším dažďom, vyžadujte aspoň 10 000 mm.

Cena

Rozmedzie cien je u bivakov relatívne široké. Základné jednoplášťové modely prevažne dáždnikovej konštrukcie zakúpite okolo 40 eur. Celistvé bivaky pre jednu až dve osoby s aspoň základnou ochranou proti dažďu hľadajte v rozmedzí 115 – 310 eur a za najkvalitnejšie bivaky pre viacero osôb s rozsiahlym príslušenstvom si pripravte sumu medzi 380 - 800 eur.

garáž

Funkcie a možnosti

  • **Predsieň**- bivaky určené pre dlhší pobyt môžu okrem hlavného priestoru na ležanie disponovať tiež predsieňou. Priestor pred vstupom do vnútornej časti môže byť čiastočne alebo úplne zakrytý a je vhodný hlavne pre umiestnenie rôznych mokrých alebo zašpinených predmetov, ktoré by vnútro bivaku mohli znečistiť či zvlhčiť.

  • Vetranie - ak v bivaku hodláte nocovať, mal by byť vybavený aspoň základnou ventiláciou. Dôsledkom nedostatočného vetrania totiž môže byť aj prevlhnutie vnútorného priestoru. Vetracie otvory môžu byť umiestnené v hornej časti bivaku, u väčších konštrukcií aj na bokoch - dôležité je, aby rozmiestnenie podporovalo pasívne prúdenie vzduchu.

  • Moskytiéra - najmä v letnom období je výskyt hmyzu pri vode nespočítateľný. Pre pokojný spánok preto rozhodne siahnite po bivaku s moskytiérou, ktorá vám umožní do bivaku vpúšťať čerstvý vzduch a zároveň zabráni hmyzu, aby vletel dovnútra.

  • Zimné prekrytie - ide o vonkajší plášť, ktorý sa pripevní na základnú konštrukciu a upevní do zeme. Bivak tým získa lepšiu tepelnú izoláciu aj stabilitu, čo v chladnejších obdobiach rozhodne oceníte. Plášť príde vhod aj vtedy, ak vysvitne slnko, pretože zabráni slnečným lúčom v dopade na hlavnú konštrukciu a z toho plynúcej strate farebnosti.

Údržba a skladovanie

Ak sa o bivak budete dobre starať, môže vám slúžiť aj desiatky rokov. Základom je stavať ho tak, aby jeho konštrukcia nebola ohrozená ostrými predmetmi v krajine alebo okolitými stromami. Pokiaľ to je možné vyvarujte sa umiestneniu na slnečné svetlo.

Ak predsa len dôjde k nejakému drobnému poškodeniu, opravte ho čo najskôr, aby sa trhlina časom nezväčšila. Keď budete bivak skladať, je veľmi dôležité, aby bol úplne suchý, v opačnom prípade totiž dôjde k jeho splesniveniu. Po použití rozložte plášť čo najviac na slnku alebo vo vyhriatej miestnosti. Buďte tiež opatrní pri vkladaní do transportného puzdra, aby ste napríklad konštrukčnými tyčami nenatrhli plášť.

Bivak by ste mali uskladniť v mieste s čo najnižšou vlhkosťou, mimo priame slnečné svetlo alebo iný zdroj nadmerného tepla.